مقدمه ای بر موتورخانه و اجزای آن

تیتر "مقدمه ای بر موتورخانه و اجزای آن" روی پس زمینه موتورخانه

مقدمه

یکی از حوزه‌های مهم در مبحث تاسیسات ساختمان، سیستم گرمایش و سرمایش ساختمان می‌باشد. موتورخانه مهم ترین قسمت سیستم گرمایش و سرمایش ساختمان بوده و دارای جایگاهی شبیه به قلب در بدن موجودات زنده می‌باشد. همان‌گونه که قلب وظیفه پمپاژ خون در بدن را به عهده داشته و خون را با فشار و قدرت زیادی به تمام نقاط بدن می‌فرستد، موتورخانه نیز به عنوان قلب تاسیسات ساختمان، آب سرد یا گرم را که بسته به نیاز و فرآیند سرمایش یا گرمایش ساختمان در موتورخانه آماده می‌گردد را ، مانند خون به تمامی پایانه(ترمینال‌) های سرمایشی و گرمایشی در نظر گرفته شده در یک ساختمان می‌فرستد .

موتورخانه چیست ؟

در ساختمان ها تمامی دستگاه های مکانیکی و کنترل کننده های الکتریکی و تاسیسات لازم برای سرمایش و گرمایش ساختمان به یک فضا انتقال داده می شود که کنترل آن ها راحت تر شود. به محل قرار گرفتن این تجهیزات موتورخانه می گویند.

هر ساختمان به منظور رفاه ساکنین ،ملزم به تعبیه سیستم تامین آب گرم و سرد مصرفی و همچنین سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب است. موتورخانه یک نوع سیستم تاسیساتی حرارتی و برودتی است، که در فصل زمستان ساختمان را گرم و در تابستان سرد نگه می دارد. یکی از مهم ترین بخش های ساختمان که بایستی حین طراحی و ساخت در نظر گرفته شود ، موتورخانه است.

محل قرارگیری موتورخانه

نمی‌توان موتورخانه را در هر نقطه ای تعبیه نمود ، قوانین مختلفی در نظام مهندسی برای جایگذاری موتورخانه وجود دارد. جهت باد، میزان فشار آب، ابعاد ساختمان و نوع سیستم هایی که قرار است در موتورخانه قرار بگیرند در تعیین محل قرار گیری موتورخانه در ساختمان تاثیر دارد. معمولا موتورخانه ها در دو محل  زیر زمین یا پشت بام قرار می گیرند.

دیگ های چدنی در موتورخانه

مهم ترین اجزای موتورخانه ساختمان چیست؟

موتورخانه ساختمان مانند بخش های دیگر، دارای اجزای متفاوت و بسیار زیادی است. این اجزا عبارتند از:

مولد های آب گرم و سرد

تجهیزاتی که برای ایجاد آب گرم و سرد کار می کنند که از مهم ترین آن ها میتوان به دیگ آب گرم و دیگ بخار در گرمایش آب و چیلر و برج خنک کننده که به آن ها دستگاه های سرد کننده آب هم گفته می شود  اشاره کرد.

آبگرم بهداشتی و تجهیزات مربوط به آن ها

مخازن مختلفی هم برای تهیه آب گرم بهداشتی وجود دارد که شامل مخزن های دوجداره و یا مخزن های کویل دار میشوند.

تجهیزات جانبی

همانطور که میدانید، تجهیزات جانبی تقریبا در تمامی موارد وجود دارند و استفاده از آن ها محدود به موتورخانه ها نخواهد شد. این نوع تجهیزات معمولا شامل منبع انبساط، فیلترهای شنی و سختی گیر و همچنین تجهیزات الکترونیکی مختلف است که از جمله آنها میتوان به سنسورها، سوپاپ های الکتریکی و همچنین پردازشگرهای مرکزی و تنظیم کننده های شعله در حال سوختن بویلر اشاره کرد.

پمپ و لوله های بزرگ در موتورخانه

تاسیسات انتقال  آب سرد و گرم

شامل پمپ های مختلفی در زمینه انتقال آب سرد و گرم وجود دارد از جمله آنها می توان به پمپ های سیرکولاسیون آب گرم و سرد اشاره کرد. همچنین لوله ها و کلکتورها هم جز انتقال دهنده های اصلی به شمار می آیند.

دستگاه های توزیع هوای سرد و گرم

مانند فن کویل ها، رادیاتورها و….

موتورخانه در مراکز صنعتی

همچنین بایستی توجه داشت که مفهوم موتورخانه ؛ به آپارتمان های مسکونی و ساختمان های بلند مرتبه محدود نمیگردد . همان طور که در ابتدای این مقاله اشاره شد ، موتورخانه قلب تپنده ی تاسیسات است ، به خصوص تاسیسات مراکز صنعتی و کارخانه ها ، مراکزی از جمله صنایع غذایی ، صنایع شیمیایی ، پالایشگاه ها ، بیمارستان ها و …  که ظرفیت کاری و بازدهی بالایی را در بهینه ترین و کم مصرف ترین حالت ممکن  نیاز دارند .

مهندس الهام پیشاهنگ
مهندس الهام پیشاهنگ
مهندس الهام پیشاهنگ فارغ التحصیل رشته مکانیک دانشگاه فردوسی مشهد ، و دارنده گواهینامه کنترل کیفیت از اداره استاندارد خراسان رضوی و گواهینامه بازرسی جوشکاری Visual&Optical Testing (UT) ، به عنوان مدیریت کنترل کیفیت در شرکت فعالیت میکنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *