بهینه سازی مصرف انرژی در دیگ بخار با افزایش کیفیت آب

۰۵۱۳۸۴۷۹۸۴۸ - ۰۹۱۵۶۵۸۰۰۲۷
بهینه سازی مصرف انرژی در دیگ بخار

بهینه سازی مصرف انرژی در دیگ بخار

بهینه سازی مصرف انرژی در دیگ بخار با افزایش کیفیت آب

 

یکی دیگر از مشکلاتی که بر راندمان دیگ بخار تاثیر مستقیمی دارد کیفیت آب پایین یا تصفیه ضعیف آب است. هدف اصلی برنامه تصفیه آب ، افزایش کیفیت آب و جلوگیری از رسوب گرفتگی و خوردگی در سمت آب دیگ بخار است. بسیار مهم است که یقین حاصل شود تجهیزات تصفیه آب به طور خاص برای آب جبرانی ورودی به سیستم طراحی شده اند. رسوب مانند یک عایق عمل کرده و تبادل حرارت بین لوله و آب را کاهش می دهد به طوری که ایجاد 1mm رسوب تاحدود %10 کاهش راندمان را بوجود می آورد . در ادامه به بررسی روش های افزایش کیفت آب جهت افزایش راندمان دیگ های بخار می پردازیم .

استفاده از دستگاه سختی گیر و یا سیستم RO :

استفاده از دستگاه سختی گیر و یا سیستم RO با توجه به شرایط انتخاب و نصب می گردد تا با افزایش کیفیت آب و حذف املاح شیمیایی مانع از ایجاد جرم در لوله ها و تجهیزات جانبی از جمله اکونومایزر گردد و از خوردگی و صدمه دیدن  بویلر بخار و تجهیزات جانبی آن پیشگیری گردد . رسوب مانند یک عایق عمل کرده و تبادل حرارت بین لوله و آب را کاهش می دهد به طوری که ایجاد 1mm رسوب تاحدود %10 کاهش راندمان را بوجود می آورد .

 

استفاده از بلودان جهت افزایش کیفیت آب :

بر اثر گردش مکرر سیال عامل درچرخه دیگ بخار ، آب سخت می شود و املاح جامد آن افزایش می یابد . درصورت دفع نشدن ، این املاح در مبدل های حرارتی رسوب کرده و باعث کاهش ضریب انتقال گرما و همچنین خورندگی شیمیایی می شود. دو نوع سیستم بلودان در دیگ های بخار جهت بازیابی وجود دارند. از انرژی موجود در بلودان پیوسته می توان برای پیش گرمایش آب تغذیه و تأمین بخار فلاش دی اریتور استفاده نمود که این کار بخار کلی مورد نیاز دی اریتور را کاهش می دهد. بلودان تحتانی رسوباتی که در انتهای بویلر بخار نشست کرده اند را خارج می سازد و عموماً چند بار در روز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

شرکت بخارصنعت سپهر تولید کننده تجهیزات و ادوات گرمایشی
تامین تجهیزات کامل موتورخانه حرارتی ، برودتی و استخر
تامین تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و تجهیزات مجموعه های آبی

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *