دیگ بخار یا بویلر بخار چیست – انواع دیگ بخار

۰۵۱۳۸۴۷۹۸۴۸ - ۰۹۱۵۶۵۸۰۰۲۷
انواع دیگ بخار ( بویلر بخار ) تولیدی بخار صنعت سپهر

انواع دیگ بخار ( بویلر بخار ) تولیدی بخار صنعت سپهر

دیگ بخار یا بویلربخار چیست ؟انواع دیگ بخار

 

در این مقاله میخوانیم : دیگ بخار یا بویلربخار چیست – قیمت دیگ بخار – معرفی انواع دیگ بخار بویلر بخار ، دیگ بخار دست دوم:

بویلر بخار از نظر تعداد مراحل عبور آتش شامل دو مرحله یا دو پاس و سه مرحله یا سه پاس و از نظر موقعیت به دو دسته کوره وت بک (Wet Back) و درای بک (Dry Back) تقسیم بندی می شوند .

 

بویلر بخار چیست – قیمت دیگ بخار –

دیگ بخار ساخت شرکت بخار صنعت سپهر

از نوع سه پاس وت بک می باشند . برای دیگ های بخار با ظرفیت بالا کوره به صورت کره گیت تولید می گردد . بویلرها بر اساس استاندارد جهانی (BS2790) و استاندارد ملی (4231) تحت نظارت بازرس مورد تایید اداره استاندارد طراحی و تولید می گردد .

مواد مصرفی شامل ورق های آلیاژی ضد تنش 17mn4 با استحکام کششی بالا مطابق استاندارد Din17155 لوله آتشخوار آلیاژ St35.8 مطابق استاندارد din17175 و جوشکاری ها بر اساس PQR و WPS تایید شده استاندارد و توسط جوشکار گواهینامه دار انجام می گردد و الکترودهای نفوذی 7018 و پوششی 6010 می باشد . کلیه جوش های انجام شده با تست های غیر مخرب NDT آزمایش می گردد و پس از اتمام پروسه جوشکاری دستگاه با فشار 1.5 برابر فشار طراحی ، تست هیدرو استاتیک می گردد .

تجهیزات مهم مورد نیاز در کنار یک دیگ بخار ، سختی گیر برای حذف رسوبات ، دستگاه دی اریتور برای حذف گازهای مضر ، منبع آب تغذیه ، منبع برگشت آب کندانس و منبع سوخت برای سوخت های مایع می باشد .
امکانات خط تولید شامل انواع دستگاه های سوراخکاری (دریل و فرز در سایز های مختلف) ، دستگاه های جوشکاری (جوش معمولی و زیر پودری) ، انواع ماشین آلات خمکاری ، انواع ماشین آلات مورد نیاز ساخت قالب ، تجهیزات مورد نیاز عملیات مونتاژ و نصب می باشد .

 

دیگ بخار یا بویلر بخار چیست

انواع دیگ بخار / بویلر بخار تولیدی شرکت بخار صنعت سپهر :

 

دیگ بخار افقی

دیگ بخار عمودی یا ایستاده :

دیگ های بخار عمودی یا بویلر های بخار عمودی ( ایستاده ) برای تولید بخار با ظرفیت و فشار پایین مناسب هستند . مهمترین ویژگی این دیگ ها امکان استفاده در فضاهای محدود و نصب و راه اندازی بسیار آسان می باشد. موارد کاربرد دیگ های بخار عمودی در سونای بخار ، خشکشویی ها ، اتوکلاو های صنعتی و بیمارستانی و . . . می باشد

ادامه مطلب

 

 

 

 

دیگ بخار افقی

 

دیگ بخار افقی

دیگ های حرارتی افقی راندمان بالاتری نسبت به دیگ های عمودی داشته و سبب کاهش مصرف سوخت در بلند مدت می شوند . همچنین در این دیگ ها بر خلاف دیگ های عمودی امکان افزایش فشار کار دستگاه وجود دارد . دلیل دیگری که بویلرهای بخار افقی را از دیگ های بخار عمودی متمایز میکند امکان بازدید کوره ها ، سطح داخلی عبور دود و داخل مخزن است .

ادامه مطلب

 


 

قیمت دیگ بخار

محاسبه قیمت خرید و نصب دیگبخار بخش مهمی از تصمیم گیری خرید شماست. اگر از میزان هزینه ها اطلاع داشته باشید، می توانید از هرگونه هزینه غیرمنتظره ای که در اختیار شما قرار می گیرد اجتناب کنید و موقعیت مناسبتری برای انتخاب آگاهانه داشته باشید .
قیمت های دیگ بخار با توجه به نوع، نام تجاری و ویژگی ها کاملا متفاوت است. قیمت ها همچنین به نوع سوخت و کارایی بویلر بخار هم بستگی دارد. بهترین راه این است که با انجام تحقیقات و همچنین تماس با متخصصان این حوزه برای یک خرید آگاهانه تصمیم گیری نماییم.

قیمت یک نقطه تصمیم گیری مهم در انتخاب یک دیگبخار خواهد بود و در تصمیم گیری شما نقش مهمی ایفا خواهد کرد. با وجود قیمت های متعدد بویلر های بخار موجود در بازار، شما قادر خواهید بود به سرعت بهترین قیمت را شناسایی کرده و ذهنیت خود را بالا ببرید. برای اطلاع از چگونگی محاسبه قیمت این دستگاه ، به صفحه زیر رجوع کنید

محاسبه قیمت بویلر بخار

 

خرید دیگ بخار

در این مقاله به شرح  پارامترها بپردازیم تا خریدار با آگاهی بیشتری بتواند دیگ بخار مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری نماید.

امروزه خوشبختانه تعداد تولیدکنندگان داخلی دیگ بخار افزایش چشم گیری داشته و این موضوع موجب ایجاد رقابت و بهبود کیفیت در تولید دیگ بخار گردیده است. اما از طرف دیگر متاسفانه موجب رقابت نا سالم و تولید محصولی با قیمت پایین و البته کیفیت پایین تر توسط برخی از تولیدکنندگان شده است. این موضوع از چند نکته سرچشمه می گیرد:

  • برخی از خریداران تخصص لازم و آشنایی کافی با دیگ بخار ندارند.
  • برخی از خریداران صرفا قیمت اولیه پایین را در نظر گرفته و هزینه های بسیار بیشتر ناشی از راندمان پایین دیگ و مصرف بیشتر سوخت را در نظر نمی گیرند.
  • برخی از خریداران از خطرات جانی و مالی یک دیگ بخار غیر ایمن و بی کیفیت آگاهی ندارد.

با توجه به مقدمه بالا به شرح پارامترهای موثر در کیفیت و در نتیجه قیمت یک دیگ بخار می پردازیم:

دیگ بخار استاندارد

اولین و حداقل پارامتر جهت انتخاب یک دیگ بخار،  استاندارد بودن آن است. به طور کلی دیگ بخار استاندارد به دیگی گفته می شود که تحت نظارت مستقیم موسسه استاندارد ایران و یکی از شرکت های بازرسی مورد تایید سازمان استاندارد و از همه مهمتر توسط یکی از تولید کنندگان دارای پروانه که صلاحیت فنی آنها توسط سازمان استاندارد مورد تایید قرار گرفته است تولید گردد.

ظرفیت واقعی دیگ

یکی دیگر از عوامل موثر در کارایی و قیمت دیگ بخار ظرفیت حقیقی آن می باشد. ظرفیت بویلربخار عبارت است از میزان تولید بخار در واحد زمان. به طور مثال یک دیگ بخار با ظرفیت ۵ تن در ساعت ، باید مقدار ۵ تن یا ۵۰۰۰ لیتر آب را در یک ساعت به بخار تبدیل نماید.در حالت ایده آل و اصولی ظرفیت بویلر باید به گونه ای باشد تا با میزان ۲۵% خاموش بودن مشعل در واحد زمان، بخار مطابق ظرفیت مورد نظر تولید گردد به طور مثال یک دیگ بخار ۵ تن در ساعت باید با مجموعا ۴۵ دقیقه کارکرد مشعل در ساعت این میزان بخار را تولید نماید. در صورتی که مشعل به صورت دائم کار نماید تا ظرفیت مورد نیاز تامین گردد موجب استهلاک سریع دیگ و مشعل می گردد.

راندمان و مصرف انرژی دیگ بخار

راندمان دیگ بخار عبارت است از نسبت انرژی تولید شده توسط سیستم به انرژی  ورودی به سیستم .  هرچه راندمان یک دیگ پایین تر باشد میزان سوخت بیشتری جهت دستیابی به یک مقدار ثابت بخار مورد نیاز است.

جنس و ضخامت متریال ، وزن و ابعاد دیگ بخار

جنس ورق و لوله های مصرفی در دیگ بخار در استاندارد مشخص گردیده است. ورق های مصرفی باید از نوع ورق آتشخوار DIN17155-17MN4 و لوله ها از نوع بدون درز آتش خوار و طبق استاندارد DIN17175-ST35.8 باشد.

تجهیزات دیگ بخار

بخشی چشمگیری از قیمت یک دیگ بخار را تجهیزات آن تشکیل می دهد. برخی از این تجهیزات عبارتند از مشعل، پمپ تغذیه ، کنترل کننده ها و نشان دهنده های سطح آب، پرشرسوئیچ ها ، مانومترها و ترمومترها ، شیر اصلی خروج بخار ، شیر اطمینان، شیر تغذیه ، شیر تخلیه ، شیر زیر موبری ، تابلو برق و …

 

دیگ بخار دست دوم

از آنجایی که قیمت دیگ بخار بالا است و بسیاری از صنایع کوچک برای شروع بکار خود توان مالی زیادی برای خرید آن را ندارند. به همین دلیل از دیگ بخار دست دوم یا استوک استفاده می کنند.

با اینکار هزینه اولیه برای راه اندازی کسب کار خود را کاهش داده و می توانند طی چند سال که از عمر بویلر گذشت آن را تغییر دهند و جایگزین یک دیگ بخار نو کنند.

 

اولین اقدامی که برای خرید بویلر بخار کارکرده یا استوک باید انجام دهید چک کردن پلاک روی آن است. این پلاک از قسمت های مختلفی از قبیل: ظرفیت، شماره سریال، تاریخ ساخت، حداکثر فشار کاری برحسب بار، فشار تست هیدرواستاتیک برحسب بار،  شماره گواهینامه و از همه این موارد مهم تر نشان استاندارد سازمان ملی استاندارد می باشد.

بدلیل اینکه برای اخذ نشان استاندارد دیگ دست دوم باید تجهیزات بویلر صنعتی از کیفیت بالای برخودار باشد تا به همان نسبت بویلر صنعتی دارای کیفیت بالای باشد.

تاثیر ظاهر و نوع کوره بکار رفته در کیفیت دیگ دست دوم

برای خرید هر چیز ابتدا ظاهر آن مهم می باشد، دیگ بخار دست دوم نیز از این قاعده مستثنا نیست. اما تفاوت های نیز دارد. برای خرید بویلر صنعتی کارکرده باید دقت داشته باشد که روی لوله ها اثری از رسوب و خوردگی وجود نداشته باشد.

نوع و ظرفیت بویلر بخار استوک

اگر نیاز به ظرفیت بالا ندارید از خرید دیگ بخار دست دوم با ظرفیت بالا خوداری کنید و طبق نیاز صنعت خود ظرفیت را تعیین کنید. بدلیل اینکه اگر از دیگ با ظرفیت بالا مانند بویلر بخار دست دوم 5 تنی استفاده کنید و نیاز شما با دیگ بخار دو تن رفع شود باید هزینه های سوخت، راه اندازی، تعمیر و نگهداری دیگ 5 تنی را بپردازید در صورتی که شما با دیگ 2 تن نیز میتوانید صنعت خود را پیش ببرید.

سالم بودن تجهیزات بکار رفته در دیگ بخار کارکرده

تجهیزات نصب شده روی بویلر از قبیل مشعل، پمپ، تابلو برق، کنترل کننده فشار، آب نما، لول کنترل، درجه فشار، پرشرسوئیچ، شیر اطمینان و… را چک کنید.

شرکت سازنده یا برند دیگ بخار دست دوم چه تاثیری رو آن دارد؟

تولید کنندگان بسیاری در ایران وجود دارند که دارای استاندارد نیستند. پس باید در خرید دیگبخار دست دوم به شرکت سازده دقت کنید. که این شرکت در وهله اول دارای استاندارد باشد سپس باید از خدمات پس از فروش آن مطلع شوید که آیا دستگاه های کارکرده خود را تضمین می کند و شامل خدمات پس از فروش است؟ آیا شرکت تولید کننده بویلر بیمه نامه ای برای دستگاه های خود در نظر گرفته است؟ این ها سوالاتی است که باید در هنگام خرید بویلربخار دست دوم از فروشند بپرسید. تا بتوانید با سازنده دیگ بخار بویلر صنعتی ارتباط داشته باشید و از خدمات و مزایای شرکت تولید کننده بهرمنده شوید هرچند که دستگاهی خریداری شده کارکرده باشد

 

اجزای تشکیل دهنده  :

این دستگاه حرارتی در حالت کلی دارای پوسته یا بدنه یا شل ، کوره اصلی و فرعی و لوله های پاس های حرارتی و اجزا و اتصالات دیگر می باشد. شما میتوانید اطلاعات بیشتر را در مورداجزای تشکیل دهنده ،ساختمان بدنه ،وسایل کمکی ، وسائل و اتصالات بویلر بخار در برگه زیر بخوانید :

دیگ  استاندارد چیست ؟

به طور کلی دیگ بخار استاندارد به بویلر ی گفته می شود که تحت نظارت مستقیم موسسه استاندارد ایران و یکی از شرکت های بازرسی مورد تایید سازمان استاندارد و از همه مهمتر توسط یکی از تولید کنندگان دارای پروانه که صلاحیت فنی آنها توسط سازمان استاندارد مورد تایید قرار گرفته است تولید گردد.

چگونگی تولید بخار توسط دیگ بخار

ابتدا آب به وسیله لوله ها وارد مخزن بخار می شود. مشعل که در داخل محفظه قرار دارد باعث گرم شدن لوله ها می شود در نتیجه بخار درون لوله ها به بخار تبدیل خواهد شد. در این مرحله آب و بخاری که در درون لوله ها قرار دارد وارد دیگ بزرگ خواهد شد. در داخل دیگ وسیله ای وجود دارد که بخار و آب را از هم جدا می کند.

در بخار جدا شده مقداری آب وجود دارد که این آب به وسیله جداکننده، آب و بخار را از هم جدا می کنند. سپس آب تولید شده دوباره وارد لوله ها می شود و این فرایند آنقدر ادامه خواهد داشت تا بخار اشباع شده تولید شود. در مرحله بعد بخار اشباع توسط دستگاهی به نام سوپر هیتر به بخار خشک تبدیل می شود.

دستگاه سوپر هیتر رطوبت بخار را از بین می برد و موجب بالا رفتن دمای بخار خواهد شد. در این حالت بخار تولید شده را سوپرهیت می گویند یعنی بخاری فاقد رطوبت. بخار سوپرهیت اغلب به طرف دیگری که در بین لوله های موازی قرار دارد هدایت می شود. این لوله ها در کناره های کوره قرار دارند. در این لوله ها دمای حرارت به شدت افزایش خواهد یافت.

نکته: بنا به نیاز هر نوع بخار اعم از خشک و اشباح و مرطوب و سوپرهیت به صورت های جداگانه مورد استفاده قرار خواهند گرفت. بیشترین استفاده از انواع بخار در صنعت است.

تولید انواع بویلر

گروه تولیدی بخارصنعت سپهر یکی از بزرگ ترین تولید کننده گان دیگ بخار است. این گروه تولیدی اقدام به ساخت و تولید انواع این تجهیزات در سایزهای مختلف کرده است. در صورت تمایل برای خرید ازاین کارخانه می توانید به شماره های موجود در سایت مراجعه کنید.

انواع دیگ بخار :

دیگ های بخار اصولاً در سه نوع واترتیوب و فایرتیوب و طرح ترکیبی ساخته می شوند. انواع دیگ بخار واترتیوب یا لوله آبی اکثراً در صنایع تامین نیرو مانند نیروگاه های تولید برق مورد استفاده قرار می گیرد و دیگ های بخار لوله آتشین یا فایرتیوب در صنایعی که بیشتر نیاز به تولید بخار اشباع دارند مانند صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.

دیگ بخار خشکشویی :

بویلر بخار خشکشویی محفظه ای فولادی است که برای تولید بخار از آب با استفاده از سوخت هایی چون برق، گاز، مازوت و… بکار میرود. بویلر بخار خشکشویی دمایی بین ۲۰ تا ۱۷۰ درجه سانتی گراد تولید مینماید . برای اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه ها خشکشویی به این مقاله رجوع کنید.


مطالب مرتبط – ممکن است این مطالب برای شما مفید باشد:

تجهیزات جانبی موتورخانه بخار

دیگ بخار یا بویلربخار چیست

معرفی انواع دیگ روغن داغ

معرفی انواع دیگ آبگرم

اجزای بویلر بخار

بخارصنعت سپهر

 

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =