حرارت مرکزی با دیگ بخار ( قسمت سوم ) سیستم یک لوله­ای

۰۵۱۳۸۴۷۹۸۴۸ - ۰۹۱۵۶۵۸۰۰۲۷
دیگ بخار

دیگ بخار

حرارت مرکزی با دیگ بخار ( قسمت سوم )- سیستم یک لوله­ای

سیستم یک لوله­ای:

سیستم یک لوله­ای عمدتاً در ساختمانهای مسکونی و تجاری کوچک مورد استفاده قرار می­گیرد. شکل 20-2 یک سیستم یک لوله­ای تغذیه از پایین طبیعی را نشان می­دهد. لوله اصلی رفت بخار از دیگ تا یک نقطه مرتفع بالا می­آید و بعد از این نقطه به طرف پایین شیب پیدا می­کند. معمولا قطر لوله اصلی در تمام طول مسیر تا آخرین شاخه ثابت می ماند، سپس کاهش یافته به طرف دیگ و تا پایین سطح آب دیگ امتداد می­ یابد. همانطور که ذکر شد این ترتیب لوله کشی برگشت را برگشت مرطوب می­گویند. در تمام نقاط مرتفع سیستم به هواگیر اتوماتیک احتیاج است تا گازهای غیرقابل تقطیر را خارج کند. در حین کار سیستم آب و بخار در لوله اصلی در یک جهت و در رایزرها و شاخه­ ها در خلاف جهت یکدیگر حرکت می­کنند. این سیستم نسبت به تمام سیستمهای دیگر، احتیاج به شیرها و لوله ­های بزرگتری دارد. نوع دیگر سیستم طبیعی یک لوله­ای عبارتست از سیستم یک لوله­ای تغذیه از بالا که در شکل 21-2 نشان داده شده است. بخار در رایزر اصلی از دیگ به اتاق زیرشیروانی ساختمان جریان یافته و از آنجا در سراسر ساختمان توزیع می­شود. سیستم طبیعی یک لوله­ای همچنین می­تواند مانند شکل 22-2 طراحی شود که در آن هر رایزر جداگانه آبریز می­کند، این ترتیب اغلب در سیستم­های وسیع اجرا می­شود.

سیستم دولول ه­ای:

یک سیستم دولوله­ای طبیعی در شکل 23-2 نشان داده شده است. در سیستم دولوله، جهت تطبیق هر واحد حرارتی با سیستم بخار یا سیستم خلاء یک بخارگیر ترموستاتیک روی آن نصب می­شود. آب حاصل از تقطیر در هر رادیاتور در یک سیستم طبیعی با برگشت خشک، توسط حلقه آبریز و در سیستم طبیعی با برگشت مرطوب مستقیماً و بطور جداگانه به لوله برگشت اصلی ریزش می­کند که در شکل 23-2 چگونگی این امر مشاهده می­شود. لوله برگشت خشک که بالاتر از سطح آب دیگ قرار دارد در انتها توسط یک لوله عمودی به لوله برگشت مرطوب متصل شده آب حاصل از تقطیر از پایین سطح آب دیگ وارد آن می­شود. جهت حصول اطمینان از کار رضایتبخش سیستم، تمام آبریزها، لوله­های فشارشکن و رایزرهای برگشت از سمت بخار به سمت برگشت سیستم، باید به بخارگیر یا سیفون آب مجهز شوند. اگر شیر هواگیری واحد حرارتی حذف شود و هواگیری در ظرف تجمع آب حاصل از تقطیر و در طول مسیر برگشت انجام گیرد، سیستم بخاری خواهیم داشت مانند آنچه در شکل 24-2 نشان داده شده است. با اضافه کردن یک پمپ خلاً به سیستم بخار، سیستم خلاً مکانیکی مانند شکل 25-2 حاصل می­شود.

اندازه­ گذاری لوله­ ها:

به منظور انتخاب صحیح قطر لوله ­ها جهت انتقال دبی بخار مورد نیاز در فشارهای مختلف، نمودارها و جداولی ارائه گردیده­اند. نمودار 7-2 ( آخر فصل دوم ) یک نمودار عمومی است برای فشار بخار از 0psig تا 200psig و دبی بخار از 5 تا 100.000 پاوند بر ساعت. ولی سرعتی که از نمودار مذکور خوانده می­شود بر اساس فشار بخار 0psig بوده و باید برای فشار مورد نظر توسط نمودار 8-2 تصحیح گردد. ولی بجای اینکار می­توانیم مستقیماً از نمودرهای 9-2، 10-2، 11-2، 12-2 استفاده کنیم که بترتیب بر اساس فشارهای 30psig، 50psig، 100psig، 150psig رسم شده ­اند، سرعت مستخرجه از این نمودارها دیگر احتیاجی به تصحیح ندارد.

تمام نمودارهای مذکور بر اساس دیاگرام مودی ترسیم شده ­اند و برای وقتی که بخار و آب حاصل از تقطیر در یک جهت حرکت کنند معتبر خواهد بود. جهت تسریع در محاسبات، جداول 14-2 تا 19-2 برای فشارهای مختلف ارائه گردیده­ اند.

سیستم یک لوله ای تغذیه از پایین طبیعی سیستم یک لوله ای تغذیه از بالا با رایزرهای آبریز سیستم دو لوله ای طبیعی سیستم بخار ( ینی سیستم بخاری که فاقد شیر هواگیری روی واحدهای حرارتی) سیستم یک لوله ای تغذیه از بالای طبیعی

 

شرکت بخارصنعت سپهر تولید کننده تجهیزات و ادوات گرمایشی
تامین تجهیزات کامل موتورخانه حرارتی ، برودتی و استخر
تامین تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و تجهیزات مجموعه های آبی

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *