حرارت مرکزی با دیگ بخار ( قسمت ششم )- پمپ خلاء

۰۵۱۳۸۴۷۹۸۴۸ - ۰۹۱۵۶۵۸۰۰۲۷
دیگ بخار

پمپ خلاء:

پمپ­های خلاء در سیستمی به کار می­روند که خطوط برگشت آن تحت خلاء قرار داشته باشند. مجموعه متشکل است از مخزن تجمع آب حاصل از تقطیر، مخزن جداکننده  و کنترل کننده های مسیر رفت آب از مخزن تجمع به دیگ. به همان روشی که اندازه پمپ های آب حاصل از تقطیر معین می شود، اندازه پمپ­های خلاء نیز برای تحویل 2.5 تا 3 برابر مقدار آب حاصل از تقطیر که محاسبه شده، تعیین می­شود. اگر فشار دیگ از حدود مناسب برای پمپ سانتریفوژ یک مرحله ای تجاوز نکند، پمپ های خلاً قادر خواهند بود آب حاصل از تقطیر را مستقیماً به دیگ برگردانند.

معمولاً اگر فشار دیگ از 50psg بیشتر باشد، یک پمپ تغذیه جداگانه برای دیگ لازم خواهد بود. در هر حال پمپ باید بر مبنای حداکثر فشار حاصله در دیگ انتخاب شود. پمپ های خلاً معمولاً به صورت زوج ساخته می­شوند. یک زوج پمپ خلاء قادر خواهد بود بار اضافی موجود در سیستم را تحمل نماید زیرا هر دو پمپ در موقع راه اندازی سیستم کار می کنند. امتیاز دیگر این طرح آنست که اگر یکی از پمپ­ها از کار بیفتد، پمپ دیگر بکار ادامه داده مانع از ایاد اختلال در کار سیستم می­شود. ظرفیت پمپ­های خلاً معمولی از 600.000[Btu/hr] تا 2.400.000 [Btu/hr] متغیر است.

بطوری که قبلاً ذکر شد، وجود پمپ خلاً در مسیر برگشت، وجه افتراق سیستم خلاً با سیستم بخار است. پمپ خلاً آب حاصل از تقطیر و هوا را از مسیر برگشت خارج می­کند، آب حاصل از تقطیر را به دیگ فرستاده هوا را به بیرون سیستم هدایت می­نماید. با خروج موثر هوا، بخار به سرعت به گردش در می­آید. از نظر کنترل، سیستم خلاً از تمام سیستمها قابلیت انعطاف بیشتری دارد، ولی هزینه اولیه و مخارج نگهداری باعث می­شود که از این سیستم  تنها در ساختمانهای بزرگ استفاده گردد.

فشار مکش در سیستم خلاً ممکن است به 24 اینچ جیوه برسد که تقریبا معادل 27 فوت آب است. شکل 37-2 طرز کار یک پمپ خلاً را به طور شماتیک نشان می­دهد.

نکاتی در مورد لوله کشی سیستم های بخار:

طراحی لوله کشی سیستم های بخار نسبت به سایر سیستم­های حرارت مرکزی از پیچیدگی بیشتری برخوردار بوده شامل دقایق و ملاحظاتی است. اشکال 38-2 تا 55-2 برخی از نکاتی را که در طرح لوله کشی سیستم بخار باید ملحوظ نظر قرار گیرد نشان می­دهند. در زیر هر شکل توضیحات لازم داده شده اند.

پمپ خلاء

انواع بخارگیر:

بخارگیر غواصکی

شکل 26-2 : بخارگیر غواصکی

خروج آب حاصل از تقطیر از این بخارگیر بطور پیوسته صورت می گیرد. این بخارگیر در کویل­های گرمایش با بخار و وسایلی نظیر آن بکار می­رود. زمانیکه این نوع بخارگیر در سیستم فشار ضعیف بکار رود باید به یک هواگیر ترموستاتیک مجهز شود.

بخارگیر ترموستاتیک نوع فانوسه ای

شکل 27-2: بخارگیر ترموستاتیک نوع فانوس ه­ای

خروج آب حاصل از تقطیر از این بخارگیر بطور متناوب صورت می گیرد. این بخارگیر در رادیاتورها، کنوکتورها، کویل­های گرمایش بابخار، پونیت هیترها و نظایر آن بکار می­رود. این بخارگیر برای سیستم­های فشار ضعیف حداکثر تا 15psi توصیه می شود.

بخارگیر ترموستاتیک نوع دیسکی

شکل 28-2: بخارگیر ترموستاتیک نوع دیسکی

 

پمپ خلاء

مقاله قبلی :

حرارت مرکزی با دیگ بخار ( قسمت پنجم ) 

مقاله بعدی :

حرارت مرکزی با دیگ بخار ( قسمت هفتم) 

 

شرکت بخارصنعت سپهر تولید کننده تجهیزات و ادوات گرمایشی
تامین تجهیزات کامل موتورخانه حرارتی ، برودتی و استخر
تامین تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و تجهیزات مجموعه های آبی

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *