انواع فن کویل

۰۵۱۳۸۴۷۹۸۴۸ - ۰۹۱۵۶۵۸۰۰۲۷
فن کویل

انواع فن کویل

فن کویل  ( انواع فن کویل ) یک دستگاه ساده است که از یک مبدل حرارتی (کویل) سرمایشی/گرمایشی و یک فن تشکیل شده است. آب گرم یا سرد درون کویل ها جریان داشته وفن ، با وزیدن هوا از لابلای کویل ها، هوای گرم یا سرد را به فضای داخل ساختمان ارسال می کند.

گاهی یونیت این دستگاه به صورت داکت استفاده شده که به آن داکت فن کویل یا فن کویل کانالی گفته می شود و دما را در فضایی که نصب می شود کنترل می کند و یا اینکه به چندین قسمت به طور همزمان هوای گرم یا سرد ارسال می کند.

این دستگاه توسط یک کلید On/Off دستی یا ترموستاتی کنترل می شود که به واسطه آن یا دورفن تغییر می کند و یا اینکه جریان آب ورودی به آن توسط یک دریچه باز و بست می شود. در ساختمان های مجهز به BMS ، کنترل فن کویل توسط یک کنترلر دیجیتال که به شبکه BMS متصل می شود، انجام می گردد. این دستگاه ها در انواع گوناگون سقفی ، دیواری ، زمینی و … موجود هستند.

طراحی این دستگاه در دو حالت کلی حالت دمنده و حالت مکنده انجام می شود. در حالت دمنده، فن، دستگاه هوا را با وزیدن در بین کویل و در نوع مکنده، با مکش هوا از بین کویل، گرم یا سرد می کند. نوع مکنده حرارت بیشتری را می تواند عبور دهد ولی اندکی نسبت به نوع دمنده گران قیمت تر است.

فنکویل تو کار یا روکار :

یک واحد فن کویل را می توان به صورت توکار (مخفی) و یا روکار (در معرض دید) طراحی و نصب کرد. نوع روکار می تواند از نوع دیواری، ایستاده و یا سقفی باشد که به یک محفظه مناسب جهت حفاظت آن نیاز است. واحد فن کویل در این محفظه بسته و مشبک جاسازی شده است.

نوع توکار که معمولا به صورت سقفی و کانال کشی شده انجام می شود مزایای بیشتری دارد. تعداد صفحات مشبک (دریچه) بیشتری را می توان در قسمت های مختلف سقف جاسازی کرد.

اجزای فن کویل

  1. فن: این بخش وظیفه به جریان انداختن هوا (مکندگی و دمندگی) را بر عهده دارد.
  2. کویل: معمولاً از لوله‌های مسی یا پره‌های آلومینیومی ساخته می‌شود و برای گرمایش و سرمایش مورداستفاده قرار می‌گیرد.
  3. الکتروموتور: وظیفه چرخاندن فن را بر عهده دارد.
  4. فیلتر: وظیفه تصفیه هوا و جلوگیری از ورود گرد و غبار به فن و موتور را برعهده دارد. فیلتر این دستگاه از سه جنس پلاستیکی، الیافی و آلومینیومی ساخته می‌شود و در دو نوع قابل‌ شستشو و قابل ‌تعویض عرضه می‌گردد.
  5. شاسی: شاسی درواقع بدنه داخلی دستگاه است که اجزا و قطعات فن کویل را نگهداری می‌کند.
  6. شیر هواگیری: هواگیری سیستم از طریق این شیر صورت می‌گیرد.
  7. کلید سلکتوری: این کلید برای تنظیم سرعت موتور در حالت کند، متوسط و تند مورداستفاده قرار می‌گیرد.
  8. ترموستات: جهت تنظیم درجه حرارت کویل‌ها به ‌صورت خودکار از ترموستات استفاده می‌شود.
  9. هیومیدستات: در برخی از مدل‌های ، مقدار رطوبت هوا با استفاده از هیومیدستات قابل ‌تنظیم است.
  10. پلنوم: قطعه‌ای برای کاهش و به حداقل رساندن صدای فن کویل

 

نحوه کار فن کویل

فن کویل‌ها با مکش هوای داخل محیط کار خود را آغاز می‌کنند. این هوای دریافتی از فیلتر‌ها عبور داده می‌شود و سپس به ‌وسیله فن وارد بخش کویل‌ها می‌شود. با توجه به نیاز کاربر، دمای این کویل‌ها تنظیم‌ شده است و هوا با عبور از کویل‌ها به دمای مطلوب می‌رسد. پس ‌از این مرحله، هوا با استفاده از فن‌ها دوباره به محیط بازمی‌گردد. این چرخه آن‌قدر تکرار می‌شود تا دمای هوای محیط متناسب با نیاز کاربر تغییر کند.

 

مطالب زیر ممکن است برای شما مفید باشد :

منابع کویل دار

دیگبخار افغانی


 

 

 

شرکت بخارصنعت سپهر تولید کننده تجهیزات و ادوات گرمایشی
تامین تجهیزات کامل موتورخانه حرارتی ، برودتی و استخر
تامین تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و تجهیزات مجموعه های آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.