موتورخانه دیگ بخار قسمت پنجم

۰۵۱۳۸۴۷۹۸۴۸ - ۰۹۱۵۶۵۸۰۰۲۷

موتورخانه دیگ بخار

فلود کردن دیگ بخار  Boiler flooding

در هنگام تعطیل بودن شبکه و خاموش بودن دیگ بخار چون بخار حبس شده موجود در لوله ها در طول مدت تعطیل بودن کندانس می شود لذا یک خلاء نسبی در لوله ها ایجاد شده و یک مکش در دیگ بخار بوجود می آید که از مخزن آب تغذیه یا دیگازر آب را می کشد و آنقدر آن وارد دیگ بخار می گردد تا فشار دو طرف بالانس گردیده (مکش از بین می رود) و عمل متوقف شود و در نتیجه آب از سطح مجاز در دیگ بخار بالاتر می رود. این مکش از داخل پمپ سانتریفوژ بین مخزن و دیگ بخار نیز کار خود را انجام می دهد.

 

برای این مشکل می توان در نظر گرفتن موارد زیر میتوان مشکل را برطرف کرد :

 

1 – در بعضی از دیگ های مدرن بین پمپ و دیگ بخار یک شیر مغناطیسی (Solo valve) نصب شده که با قطع شدن برق بسته می شود و لذا عمل فلود اتفاق نمی افتد.

2 – می توان شیربخار روی دیگ بخار و یا شیر آب تغذیه دیگ بخار و یا شیر بعد از مخزن تغذیه آب (یا دیگازر) را بست که عمل فلود انجام نمی شود. اگر فقط شیر بخار بسته شود عمل فلود بطور خیلی خفیف و غیرقابل اهمیت بدلیل کندانس شدن بخار بالای دیگ بخار و ایجاد مکش ضعیف انجام می گیرد که میتواند کمک شایانی کند.

3 – لوله بین دیگ بخار و پمپ را آنقدر بالا می بریم تا به سطح آب مخزن تغذیه برسد و سپس در بالای آن یک شیر خلاء شکن ( vacuum breaker ) و یا یک شیر یک طرفه که ورود به آن از طریق هوا باشد نصب می کنیم تا قبل از مکش از مخزن که افت مسیر را زیاد کرده ایم خلاء شکن باز شود و مکش خنثی گردد.

 

موتورخانه بخار - بخار صنعت سپهر

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *