منبع بلودان – تجهیزات جانبی دیگ بخار

۰۵۱۳۸۴۷۹۸۴۸ - ۰۹۱۵۶۵۸۰۰۲۷

منبع بلودان

منبع بلودان ، منبعی است جهت خنک شدن آب داغ همراه بخار خروجی از دیگ بخار . نا خالصی ها در آب بویلر بخار باعث افزایش رسوب گذاری در لوله ها و دیگ می گردد. به همین علت توسط اپراتور بخشی از آب به بویلر بیرون انتقال می یابد . اگر این ذرات تخلیه نشوند ، به مرور زمان باعث انباشته شدن و کاهش انتقال حرارت لوله های بویلر می گردد که گاهی موجب ازدیاد دمای بیش از حد لوله ها و سوراخ شدن انها نیز می گردد.

همچنین در صورت نیاز به تخلیه آب دیگ بخار هنگامی که سیال هنوز داغ است و در فشار کمتر سریعاً به بخار تبدیل می شود نمی توان آن را به سمت فاضلاب هدایت نمود. بنابراین لازم است که آب داغ همراه با بخار خروجی در مخزنی توسط آب خنک شود. بنابراین از مخازن فلزی برای کاهش دما و فشار آب تخلیه دیگ یا شیرهای اطمینان استفاده می شود.

فشار و دمای منبع بلودان :

فشار طراحی منبع بلودان حداقل 25درصد فشار کاری دیگ بخار بوده و دمای طراحی آن حداقل برابر با دمای اشباع مربوط به فشار طراحی این منبع می باشد. در این منبع همواره باید مقداری آب ساکن وجود داشته باشد. و میزان این آب باید حداقل دو برابر میزان آب بلودان باشد. تقریبا نصف مخزن از آب ساکن پر شده و بقیه بصورت فضای خای می باشد.

در صورتی که دمای آب منبع بلودان بیش از حد مجاز گردد نیاز است دمای آن را کاهش داد . جهت خنک سازی آب منبع بلودان از شیر خودکار استفاده می شود . با باز شدن این شیر آب سرد وارد منبع شده و عملیات خنک سازی انجام می گیرد .

گروه صنعتی سپهر

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + چهارده =