ظرفیت دیگ بخار چیست ؟

۰۵۱۳۸۴۷۹۸۴۸ - ۰۹۱۵۶۵۸۰۰۲۷

يکي ديگر از عوامل موثر در کارايي و قيمت ديگ بخار ظرفيت حقيقي آن مي باشد. ظرفيت ديگ بخار عبارت است از ميزان توليد بخار در واحد زمان. به طور مثال يک ديگ بخار با ظرفيت a تن در ساعت ، بايد مقدار a تن آب را در يک ساعت به بخار تبديل نمايد. متاسفانه اداره استاندارد و استاندارد ملي  بر روي ظرفيت واقعي ديگ و ميزان سطح انتقال حرارت آن هيچ گونه نظارتي نداشته و اين مورد را به سازنده واگذار نموده است! بنابراين در بسياري از مواقع شاهد هستيم ظرفيت واقعي ديگ هاي بخار برخي از توليد کنندگان از ظرفيت اسمي آن بسيار پايين تر است.

ظرفیت دیگ بخار چیست ؟

 

ظرفیت دیگ بخار چیست ؟

یکی دیگر از عوامل موثر در کارایی و قیمت دیگ بخار ظرفیت حقیقی آن می باشد. ظرفیت دیگ بخار عبارت است از میزان تولید بخار در واحد زمان. به طور مثال یک دیگ بخار با ظرفیت a تن در ساعت ، باید مقدار a تن آب را در یک ساعت به بخار تبدیل نماید. متاسفانه اداره استاندارد و استاندارد ملی  بر روی ظرفیت واقعی دیگ و میزان سطح انتقال حرارت آن هیچ گونه نظارتی نداشته و این مورد را به سازنده واگذار نموده است! بنابراین در بسیاری از مواقع شاهد هستیم ظرفیت واقعی دیگ های بخار برخی از تولید کنندگان از ظرفیت اسمی آن بسیار پایین تر است.

در حالت ایده آل و اصولی ظرفیت بویلر باید به گونه ای باشد که مشعل دائم کارنکند در صورتی که مشعل به صورت دائم کار نماید تا ظرفیت مورد نیاز تامین گردد موجب استهلاک سریع دیگ و مشعل می گردد.

بویلر های بخار با توجه به ظرفیتشان و کاربرد های صنعتی و تجاری عبارتند از:

  • دیگ بخار لوله ای Boiler Tube Water
  • دیگ بخار پوسته ای Boiler Shell
  • دیگ بخار قطاعی Boiler Sectional

 

خواهشمند است برای محاسبه ظرفیت گرمایی بویلرها به مقاله زیر مراجعه نمایید . در این مقاله نحوه محاسبه ظرفیت گرمایی دیگ بخار

آموزش داده شده است.

تعیین ظرفیت دیگ بخار و انتخاب تعداد بویلر ها

 

گروه صنعتی سپهر

تولید کننده تجهیزات و ادوات گرمایشی
تامین تجهیزات کامل موتورخانه حرارتی ، برودتی و استخر
تامین تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و تجهیزات مجموعه های آبی

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =