سیکل عملکردی واحد سختی گیر رزینی

۰۵۱۳۸۴۷۹۸۴۸ - ۰۹۱۵۶۵۸۰۰۲۷

سیکل عملکردی واحد سختی گیر رزینی

بطور کلی سیکل عملکردی سیستمهای رزینی  (سیکل عملکردی واحد سختی گیر رزینی) شامل ۵ مرحله:

۱-       سیکل نرم سازی آب

۲-       سیکل شستشوی معکوس

۳-       سیکل احیا سیستم

۴-       سیکل شستشوی آرام

۵-       سیکل شستشوی سریع

 

 

عمده ترین کاربرد دستگاه های سختی گیر رزینی عبارتند از :

نرم کردن آب دیگ های بخار و مبدل های حرارتی

نرم کردن آب مورد نیاز برج های خنک کننده و سیستم های سرمایشی

نرم کردن آب مصرفی صنایع رنگسازی و رنگرزی

 

اگر آب را از یون های موجود پاک نکنیم باعث ایجاد رسوب در بویلر شده درنتیجه انتقال حرارت رابه شدت کاهش می دهد با سختی گیررزینی این سختی را، پیش از ورود به بویلر از بین می برند. در بویلرهای بخار آب واردشده به بخار تبدیل می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. درصدی از این آب کندانس شده و در سیکل بسته مجدداً به بویلر بازگردانده می شود و بقیه آن با آب ورودی جایگزین می شود

آب سخت با عبور کردن از پیش تصفیه سختی گیر، وارد ستون های سختی گیر می شود. این ستون ها دارای رزین های مثبت و کاتیونی هستند که آب با عبور کردن از آنها و تبادل یونی سختی خود را از دست می دهد. بعد از انجام عملیات سختی گیری دوباره عملیات جدید شروع می شود و دوباره آب سخت جدید برای سختی گیری وارد دستگاه می شود.

سختی گیر آب را روشن و شفاف می کند و عمر مفید وسایل و تجهیزات را افزایش می دهد. مواد معدنی و املاح موجود در آب به مرور در لوله ها رسوب می کنند و باعث خرابی و از کار افتادگی تجهیزات و وسایل می شوند. سختی گیر باعث می شود ترکیبات و املاح در آب رسوب نکنند و سطوح داخلی لوله ها و دیگر تجهیزات آسیب نبینند.

عموما آب های مورد استفاده در فرآیندهای صنعتی دارای سختی می باشد. تعبیری که در عموم از سختی آب می شود به قابلیت رسوب پذیری املاح آب گفته شده که این باور اشتباهی است. سختی گیر دستگاهی است که سختی آب را به صفر میرساند. در حالت کلی برای معرفی فاکتور های سختی آب عباراتی از قبیل TDSوEC وTH و… استفاده می شود.

هنگامی که آب های سخت حرارت داده می شوند تشکیل رسوب خیلی سریع تر انجام می گیرد که مشکلات زیادی را در بویلرها و مبدل های حرارتی به وجود می آورند. به طوری که یک لایه رسوب به قطر یک میلیمتر بر روی سطوح گرم کننده یک آب گرم کن بصورت عایق حرارتی عمل کرده و در نتیجه تقریباً %10 افزایش هزینه به وجود خواهد آمد. عدم رسوب زدایی و تشکیل رسوب در جداره دستگاه ها باعث آسیب های فراوانی به تأسیسات حرارتی و برودتی می شود که مهم ترین آنها کاهش بازدهی مبدل ها و در نتیجه افزایش دور ریز انرژی راهبری است.

شرکت بخارصنعت سپهر تولید کننده تجهیزات و ادوات گرمایشی
تامین تجهیزات کامل موتورخانه حرارتی ، برودتی و استخر
تامین تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و تجهیزات مجموعه های آبی

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *