سیستم کنترل آب تغذیه دیگ بخار

۰۵۱۳۸۴۷۹۸۴۸ - ۰۹۱۵۶۵۸۰۰۲۷

سیستم کنترل آب تغذیه دیگ بخار در راستای ایمنی و راندمان آب

 

( سیستم کنترل آب تغذیه دیگ بخار )به طور کلی هدف از کاربرد دیگهای بخار، تولید بخار با کیفیت بالا همراه با ایمنی بالا  و بازدهی بیشتر در فشار مناسب می باشد.

بخار از طریق احتراق سوخت درون کوره و  گازهای حاصل از احتراق ایجاد خواهد شد به صورتی که حرارت محصولات احتراق در سطوح حرارتی بویلر به آب منتقل شده و تولید بخار با فشار و دمای مورد نظر را انجام میدهد. در دیگ های بخار به یک حجم خالی از آب برای تجمع بخار تولید شده نیازمندیم.

 

در دیگ های بخار افقی سطح آب با افزایش بار افزایش میابد و بنابراین محل تجمع بخار کاهش خواهد یافت زیرا که سطح آب  در تماس با پوسته بویلر بالا رفته و متعاقبا فضای خالی موجود کاهش خواهد یافت.

 

فروشنده دیگ بخار باید بویلر را به گونه ای طراحی کند که با توجه به سطح نرمال آب درون بویلر (NWL) خروج بخار با سرعت مناسب انجام گیرد که این  نیازمند به کارگیری طرحی مناسب برای ایجاد فضای خالی کافی برای تجمع بخار تولید شده است.

 

بنابر این همان طور که بخار تولید می شود آب در داخل بویلر به بخار تبدیل شده و باید توسط آب جبرانی تغذیه شود تا سطح مناسبی از آب به صورت همیشگی درون بویلر تامین گردد.

 

ایمنی نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است زیرا که اگر دیگ بخار با سطح نامناسب و ناکافی از آب کار کند ، خسارات بسیار زیادی به آن وارد شده و همچنین خطر انفجار بویلر بسیار افزایش خواهد یافت.

به همین دلیل نگهداری و سرویس دیگ بخار طبق برنامه زیر پیشنهاد می شود:

مشاهده و کنترل سطح  آب درون دیگ بخار.

کنترل عملکرد مناسب و به موقع سیستم کنترلی در زمانی که بویلر با سطح نامناسب از آب کار می کند.

مورد آخر از آیتم های ذکر شده برای سرویس و تعمیر و نگهداری موارد زیر را شامل می شود :

1-به صدا درآمدن آژیر خطر.

2- قطعه ورود آب به بویلر.

3- قطعه شعله مشعل.

بنابراین  نیاز به یک آبنما و یا وسیله ای برای نمایش سطح آب درون بویلر آشکار می شود.

بخش پیش رو حاوی اطلاعات اساسی در رابطه با کنترل کننده های اتوماتیک  است که برای بویلرهای پوسته ای پیشنهاد می‌شود.

 آبنما یا نمایشگر سطح آب و سطح مناسب آب داخل دیگ بخار

بنما یا نمایشگر سطح آب ، در دیگ های بخار کاربرد دارد که سطح آب در آنها را نشان می دهد .این تجهیزات در روی اغلب بویلرها به غیر از بویلرهای تک مسیره و کویل دار که درام بخار ندارند نصب می شوند.

در بسیاری از موارد یک گیج ساده  شیشه‌ای درما بین سطح مشترک آب و بخار نصب می شود که برای نمایش دادن میزان آب از آن استفاده می شود. اگرچه که در بسیاری از استانداردها استفاده از دو ابنما تاکید شده است. این تجهیزات به گونه‌ای باید نصب شوند که از هر گونه شکستگی در آنها جلوگیری شود.

آبنما یا نمایشگر سطح آب در دیگ بخار در مقیاس های مختلفی به عنوان مثال سطح آب کم ، سطح نرمال آب و سطح آب بالا نشانه گذاری شده است.

در اینجا توجه به این نکته بسیار مهم و ضروری است که این آبنماها که در ساخت دیگ های بخار مورد استفاده قرار گرفته دقیقاً  چه چیز را نمایش خواهند داد . بخش پیشرو برخی از فاکتورهای مهم در رابطه با محل قرار گیری سطح آب درون بویلر شرح خواهد داد.

تعیین دقیق سطح آب درون دیگ های بخار غیر ممکن است به این علت که حبابهای بخار درسطح آب تولید شده و محل دقیقی برای نمایش مرز آب و بخار نمی توان در نظر گرفت زیرا که آب در حال جوشش و تلاطم است.

به طور کلی شیشه گیج های آبنما دارای آب با یکی از مشخصات زیر خواهد بود:

بطور مستقیم مرتبط نمی باشد.

دارای حبابهای بخار نیست.

خنک تر از آب داخل دیگ بخار است.

 

تفاوت بین سطح آب داخل آبنما و سطح آب داخل دیگ بخار به پارامترهای زیر وابسته است :

تعداد تولید بخار.

ارتفاع شیشه گیج آبنما در محل اتصال رابط  آب  دیگ به آن.

آنالیز TDS و شیمیایی آب بویلر.

سایز پوسته ی دیگ بخار.

 تغییرات سطح آب با توجه به گردش آب دیگ بخار:

در دیگ های بخار با عملکرد در حالت بار کامل گردش شدید آب دیگ بخار سبب اختلاف ارتفاع سطح آب داخل دیگ خواهد شد. این جریان گردشی آب در بالا رفتن سطح آب مخصوصا در ابتدا و انتهای دیگ بخار خواهد شد.

 

شرکت بخارصنعت سپهر تولید کننده تجهیزات و ادوات گرمایشی
تامین تجهیزات کامل موتورخانه حرارتی ، برودتی و استخر
تامین تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و تجهیزات مجموعه های آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.