نماد سایت بخار صنعت سپهر

دیگ بخار یا بویلر بخار چیست – خرید فروش انواع دیگ بخار

انواع دیگ بخار ( بویلر بخار ) تولیدی بخار صنعت سپهر

انواع دیگ بخار ( بویلر بخار ) تولیدی بخار صنعت سپهر

دیگ بخار یا بویلربخار چیست ؟انواع دیگ بخار

دیگ بخار : در این مقاله دیگ بخار باهم در باره موارد زیر خواهیم دانست :

دیگ بخار یا بویلربخار چیست

معرفی انواع دیگ بخار بویلر بخار

اجزای تشکیل دهنده دیگ بخار

دیگ بخار استاندارد چیست

قیمت دیگ بخار  و توجه به نکات هنگام خرید دیگ بخار

دیگ بخار دست دوم

دیگ بخار چیست ؟

دیگ بخار محفظه ای استوانه ای شکل شامل لوله های جهت انتقال آب یا حرارت میباشد. دیگ بخار یک سیستم تحت فشار میباشد که به وسیله آب و حرارت ، انرژی مورد نیاز را تامین مینماید.

معرفی انواع دیگ بخار

بویلر بخار از نظر تعداد مراحل عبور آتش شامل دو مرحله یا دو پاس و سه مرحله یا سه پاس و از نظر موقعیت به دو دسته کوره وت بک (Wet Back) و درای بک (Dry Back) تقسیم بندی می شوند .

همچنین دیگ بخار بر اساس نوع ساخت میتوان به انواع واتر تیوب بویلر و فایر تیوب بویلر اشاره نمود. در نوع واتر تیوب آب درون لوله ها در جریان است و با آتشی که از بیرون به لوله ها برخورد می کند گرم می‌شود. در نوع فایر تیوب بویلر گازهای داغ تولید شده در کوره از درون لوله‌های فولادی عبور کرده و آبی که باید به بخار تبدیل شود اطراف آنها جریان دارد.

فایر تیوب واتر تیوب
گازهای داغ حاصل از احتراق در درون لوله های فولادی جریان دارد. آب در درون لوله ها جریان دارد
برای ظرفیتهای پایین طراحی و استفاده میگردند برای فشار بالا و ظرفیتهای بالا طراحی و استفاده میگردند
سرعت تولید بخار پایین است. سرعت تولید بخار بسیار بالاست
نسبت به واتر تیوب عمر کمتری دارند عمر طولانی تری دارد
در زمان انفجار شعاع تخریب  پایینی دارد. در زمان انفجار شعاع تخریب  بالایی دارد.
کاربرد : صنایع غذایی کاربرد : صنایع تامین نیرو مانند نیروگاه های تولید برق
قیمت نسبتاً ارزان می‌باشد قیمت بسیار بالاست

دیگ بخار براساس شکل ظاهری نیز به دو صورت دیگ بخار افقی و دیگ بخار عمودی دسته بندی میشوند :

دیگ بخار عمودی – بویلر ایستاده تولید شرکت بخار صنعت سپهر

دیگ بخار عمودی یا ایستاده :

دیگ های بخار عمودی یا بویلر های بخار عمودی ( ایستاده ) برای تولید بخار با ظرفیت و فشار پایین مناسب هستند . مهمترین ویژگی این دیگ ها امکان استفاده در فضاهای محدود و نصب و راه اندازی بسیار آسان می باشد. موارد کاربرد دیگ های بخار عمودی در سونای بخار ، خشکشویی ها ، اتوکلاو های صنعتی و بیمارستانی و . . . می باشد.اطلاعات بیشتر در مقاله دیگ بخار عمودی مطالعه نمایید.

کاتالوگ دیگ بخار عمودی:

دانلود کاتالوگ دیگ بخار عمودی

دیگ بخار افقی – بویلر افقی تولید شرکت بخار صنعت سپهر

دیگ بخار افقی :

دیگ های حرارتی افقی راندمان بالاتری نسبت به دیگ های عمودی داشته و سبب کاهش مصرف سوخت در بلند مدت می شوند . همچنین در این دیگ ها بر خلاف دیگ های عمودی امکان افزایش فشار کار دستگاه وجود دارد . دلیل دیگری که بویلرهای بخار افقی را از دیگ های بخار عمودی متمایز میکند امکان بازدید کوره ها ، سطح داخلی عبور دود و داخل مخزن است .اطلاعات بیشتر در مقاله  دیگ بخار افقی مطالعه نمایید.

کاتالوگ دیگ بخار افقی:

دانلود فایل دیگ بخار افقی

اجزای تشکیل دهنده  بویلر بخار:

این دستگاه حرارتی در حالت کلی دارای پوسته یا بدنه یا شل ، کوره اصلی و فرعی و لوله های پاس های حرارتی و اجزا و اتصالات دیگر می باشد.

شما میتوانید اطلاعات بیشتر را در مورد اجزای تشکیل دهنده ،ساختمان بدنه ،وسایل کمکی ، در مقاله وسائل و اتصالات بویلر بخار بخوانید

تجهیزات داخلی و جانبی دیگ بخار

برخی از تجهیزات داخلی عبارتند از مشعل، پمپ تغذیه ، کنترل کننده ها و نشان دهنده های سطح آب، پرشرسوئیچ ها ، مانومترها و ترمومترها ، شیر اصلی خروج بخار ، شیر اطمینان، شیر تغذیه ، شیر تخلیه ، شیر زیر موبری ، تابلو برق و …

تجهیزات جانبی مهم مورد نیاز در کنار یک دیگ بخار ، سختی گیر برای حذف رسوبات ، دستگاه دی اریتور برای حذف گازهای مضر ، منبع آب تغذیه ، منبع برگشت آب کندانس و منبع سوخت برای سوخت های مایع می باشد .

راندمان و مصرف انرژی دیگ بخار

راندمان دیگ بخار عبارت است از نسبت انرژی تولید شده توسط سیستم به انرژی  ورودی به سیستم .  هرچه راندمان یک دیگ پایین تر باشد میزان سوخت بیشتری جهت دستیابی به یک مقدار ثابت بخار مورد نیاز است.

ظرفیت واقعی دیگ

یکی دیگر از عوامل موثر در کارایی و قیمت دیگ بخار ظرفیت حقیقی آن می باشد. ظرفیت بویلربخار عبارت است از میزان تولید بخار در واحد زمان. به طور مثال یک دیگ بخار با ظرفیت ۵ تن در ساعت ، باید مقدار ۵ تن یا ۵۰۰۰ لیتر آب را در یک ساعت به بخار تبدیل نماید.در حالت ایده آل و اصولی ظرفیت بویلر باید به گونه ای باشد تا با میزان ۲۵% خاموش بودن مشعل در واحد زمان، بخار مطابق ظرفیت مورد نظر تولید گردد .

دیگ بخار استاندارد چیست؟

در صورتیکه تولیدکننده دیگ بخار دارای صلاحیت فنی توسط سازمان استاندارد ایران باشد ، دیگ های تولیدی آن شرکت دارای استاندارد خواهند بود.

دیگ بخار عمودی

قیمت دیگ بخار به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه خرید و نصب دیگ بخار در تصمیم گیری خریداران نقش به سزایی خواهد داشت. باید توجه داشته باشیم که قیمت دیگ بخار به پارامترهایی مانند نام برند ، نوع دیگ ، نوع سوخت ، کارایی بویلر و سایر ویژگی های آن وابسته است. هرچه میزان اطلاع خریداران از این پارامترها و میزان تاثیر آنها بر روی قیمت اطلاع داده باشند ، درنهایت میتوانند انتخاب آگاهانه تری داشته باشند. برای کسب اطلاع میتوان به کارشناسان فروش و متخصصان این حوزه  در هر مجموعه ای تماس گرفت و از آنها در مورد چگونگی محاسبه قیمت سوال پرسید.

به طور کلی میتوان گفت مجموع مواردی که در بالا (قسمت های قبل) ذکر شده است میتوان برروی قیمت دیگ تاثیر بگذارد

در مقاله زیر به مجموعه ای از پارامترهای تاثیرگزار بر قیمت بویلر بخار را لیست کرده ایم که با مراجعه به آن میتوانید دید بهتری به این مسئله پیدا کنید.

نوع دیگ ظرفیت حالت قیمت
دیگ بخار تا 500 kg/hr عمودی تماس بگیرید
دیگ بخار 100 kg/hr  تا 15000 kg/hr افقی تماس بگیرید

برای خرید دیگ بخار به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

در حال حاضر خوشبختانه شرکت های بسیاری در داخل کشور دیگ بخار را تولید میکنند. این امر باعث افزایش رقابت و بهبود کیفیت محصول نهایی میشود . اما در این بین متاسفانه بعضی از تولیدکنندگان به علت اگاهی پایین خریداران ، دیگ های با کیفیت پایین تر را تولید می‌کنند.ما از خریداران تقاضا داریم هنگام خرید دیگ بخار به موارد زیر حتما توجه ویژه ای داشته باشند :

ساخت کوره دیگ بخار

ویژگی دیگ بخار / بویلر بخار ساخت شرکت بخار صنعت سپهر

دیگ بخار ساخت شرکت بخار صنعت سپهر از نوع سه پاس وت بک می باشند . برای دیگ های بخار با ظرفیت بالا کوره به صورت کره گیت تولید می گردد . بویلرها بر اساس استاندارد جهانی (BS2790) و استاندارد ملی (4231) تحت نظارت بازرس مورد تایید اداره استاندارد طراحی و تولید می گردد. مواد مصرفی شامل ورق های آلیاژی ضد تنش 17mn4 با استحکام کششی بالا مطابق استاندارد Din17155 لوله آتشخوار آلیاژ St35.8 مطابق استاندارد din17175 و جوشکاری ها بر اساس PQR و WPS تایید شده استاندارد و توسط جوشکار گواهینامه دار انجام می گردد و الکترودهای نفوذی 7018 و پوششی 6010 می باشد . کلیه جوش های انجام شده با تست های غیر مخرب NDT آزمایش می گردد و پس از اتمام پروسه جوشکاری دستگاه با فشار 1.5 برابر فشار طراحی ، تست هیدرو استاتیک می گردد .

برای دریافت راهنمایی یا سفارش خرید میتوانید با شماره های زیر با ما تماس بگیرید:

کارشناس فروش : 09156580027

همراه: 09152150958

دیگ بخار دست دوم

در صورتیکه به دلایل مختلف قصد خرید دیگ بخار دست دوم را دارید به موارد زیر توجه کنید :

اولین اقدامی که برای خرید بویلر بخار کارکرده یا استوک باید انجام دهید چک کردن پلاک روی آن است. این پلاک از قسمت های مختلفی از قبیل: ظرفیت، شماره سریال، تاریخ ساخت، حداکثر فشار کاری برحسب بار، فشار تست هیدرواستاتیک برحسب بار،  شماره گواهینامه و از همه این موارد مهم تر نشان استاندارد سازمان ملی استاندارد می باشد.

بدلیل اینکه برای اخذ نشان استاندارد دیگ دست دوم باید تجهیزات بویلر صنعتی از کیفیت بالای برخودار باشد تا به همان نسبت بویلر صنعتی دارای کیفیت بالای باشد.

هنگام خرید بویلر صنعتی کارکرده ، لوله ها را مورد بازبینی قرار دهید تا اثری از رسوب و خوردگی وجود نداشته باشد.اگر نیاز به ظرفیت بالا ندارید از خرید دیگ بخار دست دوم با ظرفیت بالا خوداری کنید و طبق نیاز صنعت خود ظرفیت را تعیین کنید. زیرا باخرید دیگ ظرفیت بالا باید هزینه های جانبی دیگ ظرفیت بالا را پرداخت کنید، مانند هزینه میزان سوخت مصرفی ، هزینه نگهداری  و تعمیرات و… .تجهیزات نصب شده روی بویلر از قبیل مشعل، پمپ، تابلو برق، کنترل کننده فشار، آب نما، لول کنترل، درجه فشار، پرشرسوئیچ، شیر اطمینان و… را کنترل کنید تا در سلامت کامل باشند. باید در خرید دیگ بخار دست دوم به شرکت سازده دقت کنید. که این شرکت در وهله اول دارای استاندارد باشد سپس باید از خدمات پس از فروش آن مطلع شوید که آیا دستگاه های کارکرده خود را تضمین می کند و شامل خدمات پس از فروش است؟ آیا شرکت تولید کننده بویلر بیمه نامه ای برای دستگاه های خود در نظر گرفته است؟ این ها سوالاتی است که باید در هنگام خرید بویلربخار دست دوم از فروشند بپرسید. تا بتوانید با سازنده دیگ بخار بویلر صنعتی ارتباط داشته باشید و از خدمات و مزایای شرکت تولید کننده بهرمنده شوید هرچند که دستگاهی خریداری شده کارکرده باشد

با بخار صنعت سپهر بیشتر آشنا شوید  ( مدیریت مجموعه سرکارخانم مهندس اسدی ) :

https://bokharsanat.com/wp-content/uploads/2017/03/AUD-20220212-WA0000.mp3?_=1

مطالب مرتبط – ممکن است این مطالب برای شما مفید باشد:

تجهیزات جانبی موتورخانه بخار

دیگ بخار یا بویلربخار چیست

معرفی انواع دیگ روغن داغ

معرفی انواع دیگ آبگرم

https://bokharsanat.com/%D8%A7%D8%AC%D8%B2%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D9%88%DB%8C%D9%84%D8%B1-%D8%A8%D8%AE%D8%A7%D8%B1/

بخارصنعت سپهر

خروج از نسخه موبایل