حرارت مرکزی با دیگ بخار ( قسمت دوم )

۰۵۱۳۸۴۷۹۸۴۸ - ۰۹۱۵۶۵۸۰۰۲۷
دیگ بخار

حرارت مرکزی با دیگ بخار

-حرارت مرکزی با دیگ بخار

ب- شرایط فشار:سیستم های لوله کشی بخاراز نظر فشار کار سیستم به پنج طبقه تقسیم می­شوند:

  • فشار قوی: 100psig به بالا
  • فشار متوسط : 15psig تا 100psig
  • فشار ضعیف : 0psig تا 15 psig
  • بخار : خلاء تا 15psig
  • خلاً : خلاء تا 15psig

سیستم­های بخار و خلاء یکی هستند جز آنکه سیستم بخار پمپ خلاء ندارد ولی سیستم خلاء پمپ خلاء دارد.

ج-برگشت آب حاصل از تقطیر:

نوع سیستم لوله کشی برگشت آب حاصل از تقطیر از واحدهای حرارتی به دیگ ، بیشتر از روی سیستم لوله کشی بخار تعیین می­شود. معمولا دو نوع ترتیب لوله کشی که عبارتند از برگشت طبیعی و برگشت مکانیکی مورد استفاده قرار می­گیرند. وقتی همه واحدهای حرارتی بالای سطح آب دیگ با ظرف مایع حاصل از تقطیر قرار بگیرند، سیستم با عنوان برگشت طبیعی توصیف می­شود زیرا برگشت آب حاصل از تقطیر به دیگ در اثر وزن آب می ­باشد.

اگر بخارگیرها یا پمپ­ هایی جهت کمک به برگشت آب حاصل از تقطیر به دیگ مورد استفاده قرار گیرند، سیستم بعنوان برگشت مکانیکی طبقه بندی می­شود. پمپ خلاء برگشت، پمپ برگشت آب حاصل از تقطیر و بخارگیر برگشت دیگ، وسایلی هستند که برای برگشت مکانیکی آب حاصل از تقطیر به دیگ مورد استفاده قرار می­گیرند.

استانداردها و مقررات:

به منظور تعیین میزان مقبولیت یک سیستم لوله کشی بخار برای کاربرد بخصوص، باید کلیه استانداردها و مقررات مربوطه بررسی شوند. این استانداردها هستند که معمولا حد فشار بخار، طرح لوله کشی یا چگونگی انتخاب وسایل را به ما دیکته می­کنند.

شرایط آب:

تشکیل رسوب روی جداره­ های داخلی دیگ در تولید بخار ایجاد اشکال می­نماید. بالا بودن دما در داخل دیگ بخار باعث تشدید رسوب نمک­های محلول در آب می­شود، از این رو شرایط آب در یک سیستم تولید بخار باید همواره تحت مراقبت یک متخصص قرار داشته باشد.

نگهدارنده­های لوله:

در سیستم لوله کشی بخار به منظور تسهیل جریان آب حاصل از تقطیر، تمام لوله­ های افقی دارای شیب می­باشند. این شیب غالباً در جهتی داده می­شود که آب حاصل از تقطیر بتواند در همان سمت جریان بخار در داخل لوله حرکت نماید. جدول 2-E فاصله بین بست­ها و نگهدارنده­ های لوله ­ها را برحسب قطر لوله ­ها و شیب مورد نظر توصیه می­کند. داده­ های این جدول برای لوله ­های استاندارد پر از آب با تعداد متوسطی وصاله در طول مسیر لوله کشی می­باشند.

جدول 2-E: فاصله بین نگهدارنده­ها برای لوله­ های فولادی

حرارت مرکزی با دیگ بخار

طراحی سیستم لوله کشی:

یک سیستم لوله کشی بخار که در حرارت مرکزی یا تهویه مطبوع بکار می­رود باید بخار تولید شده در دیگ را بین کلیه قسمتهایی که بار حرارتی دارند توزیع نماید. اندازه گذاری لوله­ های بخار برای بار حرارتی محاسبه شده، بستگی به عوامل زیر دارد:

  • افت ابتدایی و افت فشار مجاز در سیستم
  • طول معادل لوله در طولانی­ترین مسیر.
  • اینکه آیا آب حاصل از تقطیر و بخار در یک جهت حرکت می­کنند یا در جهات مخالف.

بیشتر سیستم­هایی که در حرارت مرکزی یا تهویه مطبوع بکار می­روند بر اساس ترکیبی از ترکیب لوله ­ها و فشار بصورت زیر طبقه بندی می­شوند.

 

(ادامه را در مقاله بعد بخوانید)

مقاله قبلی :

حرارت مرکزی با دیگ بخار – مقاله سوم

شرکت بخارصنعت سپهر تولید کننده تجهیزات و ادوات گرمایشی
تامین تجهیزات کامل موتورخانه حرارتی ، برودتی و استخر
تامین تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و تجهیزات مجموعه های آبی

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *