تعیین ظرفیت دیگ بخار و انتخاب تعداد بویلر ها

۰۵۱۳۸۴۷۹۸۴۸ - ۰۹۱۵۶۵۸۰۰۲۷

برای تعیین ظرفیت دیگ بخار و انتخاب تعداد بویلر های مورد نیاز باید برنامه های توسعه واحد را مد نظر داشت و نموداری از طرحهای بهره برداری پیش بینی شده تهیه نمود. مهمترین نکته ای که باید در نظر گرفت حداقل نیاز به دیگ یا دیگهای بخار ذخیره است .

تعیین ظرفیت دیگ بخار و انتخاب تعداد بویلر ها

تعیین ظرفیت دیگ بخار و انتخاب تعداد بویلر ها

در هنگام برنامه ریزی برای تعیین ظرفیت دیگ بخار و انتخاب تعداد بویلر های مورد نیاز باید برنامه های توسعه واحد را مد نظر داشت و نموداری از طرحهای بهره برداری پیش بینی شده تهیه نمود. مهمترین نکته ای که باید در نظر گرفت حداقل نیاز به دیگ یا دیگهای بخار ذخیره است .

ولی چنانچه شرایط به نحوی است که امکان کوچکترین وقفه ای درکاهش بار دیگها نیست، داشتن دوعدد دیگ ذخیره الزامی است تا در صورت از کار افتادن غیر منتظره یکی از دیگها، و بسته بودن دیگری جهت امور تعمیراتی و بازرسی، وقفه ای در تولید ایجاد نشود. اغلب زمان تعمیرات و بازرسی بیشتر از زمان پیش بینی شده می گردد و اگر تعداد دیگها نیز زیاد باشد، کل زمان تعمیرات در سال نسبتاً طولانی می گردد.

در نظر گرفتن ظرفیت بهره‌برداری دیگ بخار

حداقل ظرفیت بهره برداری از واحد دیگهای بخار نیز باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا بهره داری کمتر از معمول از ظرفیتهای موجود برای مدتی طولانی ،کنترل خودکاردیگ بخار را غیر ممکن و عملیات را غیر اقتصادی می نماید.

بنابراین پیشنهاد می شود دیگ بخار کوچکتری درمواقع پایین بودن مصرف، در نظر گرفت. در چنین مواردی چنانچه فشار بخار در شبکه اهمیت زیادی ندارد، می توان از دیگ بخاری که با فشار پایین تر کار می کند و در نتیجه طراحی آن مناسب تر است،استفاده کرد.

نمونه این وضعیت را می توان در سیستم گرمایشی ساختمان به کاربرد که درآن بخش عمده ای از مصرف بخار طی تعطیلات، بسته است.

نکته ای که در محاسبات مربوط به دیگ های بخار بایستی مدنظر قرار گیرد، حرارت اتلافی ساختمان و میزان گرمای مورد نیاز برای افزایش درجه حرارت آب مورد استفاده در آن فضا است. به عبارتی برای هدررفت های حرارتی مانند مخزن انبساطی نصب شده بر روی بام، لوله های عایق بندی نشده و موارد دیگر و برای در نظرگرفتن عدم قطعیت های احتمالی، ضریبی به نام ضریب اطمینان در محاسبات استفاده می کنیم که ضریب ده درصد به طورمعمول در محاسبات مربوط به کار گرفته می شود.

 

ظرفیت گرمایی دیگ بخار

با این توضیحات، ظرفیت گرمایی دیگ بخار، به شکل زیر محاسبه می شود:

HB=(H1+H2)*1.1

که در آن H1 بیانگر هدررفت حرارتی، H2 حرارت لازم برای گرم کردن آب مورد استفاده و HB  ظرفیت گرمایی دیگ بر حسب کیلووات می باشد.

حال ظرفیت گرمایی دیگ با محاسبات ساده ای که در بالا به آن اشاره شد، به دست آمد.

در قدم بعد، باید براساس این ظرفیت و مراجعه به کاتالوگ محصولات کارخانجات تولید کننده این دیگ ها، نسبت به انتخاب محصول مناسب، اقدام ورزید.

مبنای تعیین ظرفیت دیگ در سه نوع آبگرم یا آب داغ و یا بخار توان گرمایش آنها برحسب

BTU / HR  یا KCAL / HR و یا KW است. برای دیگ های بخار به غیر از توان حرارتی تعیین عامل دیگری همچون توان تولید بخار در ساعت بر حسب KG / HR یا LB / HR نیز ملاک انتخاب قرار می گیرد. همچنین برای دیگ های بخار به کارگیری واحدی چون BHP (اسب دیگ) بسیار رایج است. به طور کلی برای دیگ های پرظرفیت واحد BHP کاربرد بیشتری دارد . در هر حال هر BHP معادل

475 BTU / HR و 9.81 KW است که بر این اساس می توان انتظار داشت که دیگی با قدرت 1BHP تحت فشار 15PSI توان تولید 34.5 پوند بخار در ساعت را داشته باشد.

 

ظرفیت دیگ بخار چیست ؟

 

گروه صنعتی سپهر

تولید کننده تجهیزات و ادوات گرمایشی
تامین تجهیزات کامل موتورخانه حرارتی ، برودتی و استخر
تامین تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و تجهیزات مجموعه های آبی

2/5 (1 Review)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 19 =