بهینه سازی مصرف انرژی در دیگ بخار با نصب اکونومایزر دیگ بخار

۰۵۱۳۸۴۷۹۸۴۸ - ۰۹۱۵۶۵۸۰۰۲۷
بهینه سازی مصرف انرژی در دیگ بخار

بهینه سازی مصرف انرژی در دیگ بخار

بهینه سازی مصرف انرژی در دیگ بخار با نصب اکونومایزر دیگ بخار

 

در بخش اول مقاله ( بهینه سازی مصرف انرژی در دیگ بخار – بخش اول ) به بررسی بهینه سازی آیتم احتراق در دیگ بخار جهت کاهش مصرف سوخت اشاره شد . در بخش دوم به بررسی عامل دوم یعنی نصب اکونومایزر می پردازیم . اکونومایزر با کاهش دمای دودکش می‌تواند راندمان دیگ بخار را تا ده درصد افزایش دهد.

 

اکونومایزر (Economizer) :

اکونومایزر یا پیش گرمکن آب یک مبدل حرارتی از نوع لوله آبی است که می‌تواند از لوله ساده یا فین دار ساخته شود. در بویلر بخار فایرتیوب دمای دودکش بین 180 تا 300 درجه سانتی گراد است که از لحاظ تئوریک می تواند با استفاده از این دستگاه تا حد دمای شبنم کاهش یابد.

دمای شبنم (dew point) دمایی است که در آن بخار آب موجود در دود، چگالیده شده و تبدیل به قطرات مایع می‌گردد. دمای دود نباید به زیر 120 درجه سانتی‌گراد کاهش یابد تا ازدودکش در برابر خوردگی حفاظت شود.

این دستگاه با کاهش دمای دودکش می‌تواند راندمان دیگ بخار را تا ده درصد افزایش دهد. میزان بازیافت حرارت از دود بویلر به عوامل از جمله طراحی دیگ و دمای دود خروجی ، میزان هوای اضافی ، دمای آب برگشتی ، نوع سوخت و نیز نحوه کنترل اکونومایزر بستگی دارد. اما به هر حال اگر برای پیش گرم کردن آب تغذیه بویلر استفاده شود کاهش مصرف سوخت را به همراه دارد. همچنین می توان از آن برای آبگرم مصرفی نیز استفاده نمود.

استفاده از اکونومایزر جهت افزایش راندمان دیگ بخار

استفاده از اکونومایزر جهت افزایش راندمان دیگ بخار

 

پیش گرمکن هوا یا Air Pre Heater :

در این روش هوای درحال ورود به محفظه احتراق با استفاده ازگرمای گاز داغ پیش گرم می شود . استفاده از پیش گرم کن هوا سبب کاهش فشار به دستگاه و استفاده بهینه از گاز داغ خروجی شده و افزایش راندمان دستگاه را به دنبال خواهد داشت .

استفاده از پیش گرمکن هوا یا Air Pre Heater جهت افزایش راندمان

استفاده از پیش گرمکن هوا یا Air Pre Heater جهت افزایش راندمان

 

 

 

شرکت بخارصنعت سپهر تولید کننده تجهیزات و ادوات گرمایشی
تامین تجهیزات کامل موتورخانه حرارتی ، برودتی و استخر
تامین تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و تجهیزات مجموعه های آبی

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *